Mediji su jučer, ali i posljednjih dana , posvetili posebnu pažnju izboru novog direktora sarajevske Opće bolnice „Prim. dr. Abdulah Nakaš“ . Od jučer ovu zdravstvenu ustanovu vodi prof. dr. Ismet Gavrankapetanović, poznati ortoped, koji je dobio veliku podršku i javnosti i medija.
U nastavku prenosimo pisanje nekih medija o ovom događaju.
Radiosarajevo.ba 01. 07. 2020. A. S.
Gavrankapetanović: Hoću da se takmičimo u dobru, sistem postavimo na zdravije temelje
U razgovoru za Radiosarajevo.ba nakon što je preuzeo funkciju direktora, prof. dr. Ismet Gavrankapetanović je rekao da je primarni cilj otvoriti zdravstveni sistem građanima da se mogu liječiti i sačuvati ga od epidemije koronavirusa u Sarajevu, i samoj Bosni i Hercegovini.
"Opća bolnica je u trenutnoj situaciji jedna od najvažnijih karika zdravstvenog sistema u Kantonu Sarajevo, koja praktično preuzima oko 90 procenata svih zdravstvenih usluga, s obzirom na to da prema novom i aktuelnom rasporedu preuzima urgentne slučajeve svih sedam dana u sedmici, iz domena sekundarne zdravstvene zaštite.
Međutim, kompletan zdravstveni sistem u KS je izuzetno neorganizovan i neuređen, u što smo se naročito uvjerili posljednjih mjeseci. Bolesnici lutaju, a zdravstveni sistem nema adekvatnog odgovora, u što smo se uvjerili nažalost na najdrastičnijim primjerima i tragičnim događajima. Zbog toga je zdravstveni sistem taj kojeg trebamo izliječiti i to nam svima treba biti prioritet; kaže na početku razgovora prof. dr. Gavrankapetanović.
On smatra da je obaveza svakog ljekara i građanina da pomogne koliko može da zajednički popravimo naš zdravstveni sistem.
"Svi treba da budemo na usluzi bolesnima, da sačuvamo svaki ljudski život koliko smo u stanju i pozivam sve kolege i građane Sarajeva na pozitivan pristup, da odbacimo sve što nas sprječava da zaboravimo nesporazume, da zaboravimo egoizam i natječemo se u dobru, u kvaliteti usluge, u ljubaznosti i iskrenoj žalji da pomognemo bolesnima, što je naš osnovni zadatak", nastavio je Gavrankapetanović.
Zbog svega toga smatra da njegov zadatak nije nimalo lak, ali da je spreman na teškoće i rado ih preuzima, ako tako može doprinijeti da krenemo u izlječenje našeg zdravstvenog sistema i pomognemo bolesnima.
"Ja sam čitav svoj radni vijek proveo u operacionoj sali, dugo vremena sam bio na funkciji šefa Klinike, imam dosta iskustva i vidio sam kako razni zdravstveni sistemi u svijetu funkcioništu, zbog čega se nadam da smo mi sposobni da iskoristimo sve svoje ogromne ljudske, emotivne, humane i sve druge potencijale kojima obiluje naše društvo, na ovom odgovornom zadatku u plemenitom cilju", dodao je ovaj ugledni doktor.
Profesor Gavrankapetanović ističe da mu je drago da ima podršku građana Sarajeva, to je ono što mu daje snagu i vjetar u leđa.
"Uspjet ćemo samo ako smo zajedno, kao i svaki put do sada. Ono što želim naglasiti je da svakako računamo na podršku vlasti, jedino pod tim uslovom sam i prihvatio ovaj zadatak, da svi u najvećem mogućem kapacitetu koji imamo na raspolaganju, damo sve od sebe, Tu prije svega mislim na Vladu KS, Skupštinu, ja znam da tamo sjede odgovorni i pravi ljudi kojima je stalo da naš Kanton ima stabilan sistem koji će štiti zdravlje svih nas. Više nema nikakvih kalkulacija, samo otvoren i transparentan pristup dolazi u obzir. Jednostavno, došli smo u situaciju da se borimo s epidemijom, pri čemu bolesnici predugo čekaju na rezultate COVID testa i u tome se gubi previše dragocjenog vremena", podvukao je Gavrankapetanović.
On je kao primjer istakao Urgentni centar Opće bolnice koji u tom pravcu očajnički traži rješenje koje će, kako kaže, sigurno vrlo brzo ponuditi ministar Rusmir Mesihović .
"Očekujemo stvarnu, ozbiljnu efikasnu i efektivnu podršku kompletne Vlade i Skupštine KS, bez čega nema smisla ni pokušavati nešto promijeniti. Pri tome naročito mislim na finansijsku podršku, ali tek nakon što postavimo sve stvari na svoje mjesto. Ja ću zahtijevati budžetsku inspekciju, inspekciju Ureda za reviziju institucija FBiH, internu i eksternu kontrolu i referentnu reviziju kompletnog poslovanja Opće bolnice, kako finansijsku tako i pravnu, poresku i svaku drugu, kako bi obezbijedili tzv. čist start. Tek kada budemo pouzdano znali sa čim raspolažemo u finansijskom i materijalnom smislu, kolike su nam obaveze i šta možemo podnijeti, možemo pristupiti planiranju i realizaciji mnogobrojnih projekata koje imamo u planu", naglasio je Gavrankapetanović.
On, na kraju, tvrdi da će predložiti finansiranje da bude javno i transparentno, kako bi se moglo pratiti i opravdati građanima iz čijih se sredstava konačno finansira kompletan zdravstveni sistem.
"Najvažnije je da budemo svjesni da je kompletna zdravstveni sistem jedna cjelina, da se ne može samo jedan kotačić popraviti bez da se popravi cio organizam. Ja se nadam, očekujem i vidim da je došlo vrijeme za to, jer vremena više nema, ljudski životi su nešto najvrjednije, s tim vrijednostima nema trgovine ni kalkulacija. Sve se mora postaviti na zdrave temelje, kako bi ljekari mogli dati svoj maksimum u liječenju bolesnih, što nam je svima cilj", kazao je prof. dr. Ismet Gavrankapetanović u razgovoru za Radiosarajevo.ba.
Prof. dr. Gavrankapetanović preuzeo dužnost direktora Opće bolnice: Ovo je šansa da se uradi nešto dobro za ovaj grad i građane
Prof. dr. Ismet Gavrankapetanović, v.d. direktor Opće bolnice "Prim.dr. Abdulah Nakaš" za N1 je kazao kako je primarni cilj otvoriti zdravstveni sistem građanima da se mogu liječiti i sačuvati ga od epidemije korona virusa.
"Zdravstvo je u jednoj neobičnoj i vanrednoj stiuaciji zbog epidemije i kompletne situacije s ciljem pokušaja reorganizacije zdravstvenog sistema da se otvori prema pacijentima, da svi mogu ući u bolnice da se liječe, a s druge strane da sačuvamo da se epidemija ne proširi u bolnicama. Tu nam najviše mogu pomoći građani grada Sarajeva jer je ovo specifičan trenutak", rekao je Gavrankapetanović.
Istakao je kako je "virus prisutan na svim mjestima i da ne treba praviti dramu".
"Treba se paziti i voditi računa o mjerama, ali nije kuga. Bitno je shvatiti da i stres kada se previše bojite možete oboliti. Mi kao zdravstveni radnici moramo dolaziti u kontakt, liječiti i raditi s pacijentima, to ćemo i nastaviti. Za ljude je to ohrabrenje da je ova faza koja je ipak lakša nego što smo imali u januaru, februaru i martu jer su se ljekari u BiH, regiji i svijetu suočili s virusom, ono nije više toliko nepoznat, prepoznajemo njegove slabosti i stvara se imunitet, ali s druge strane je maksimalno poštovanje kriznog štaba i svih mjera koje nalažu", rekao je.
Kazao je kako su se bolesti dešavale kroz stoljeća i savladavale, a da sada imamo potrebne tehnologije i medicinske sposobnosti da to savladamo.
"Ali moramo voditi računa da svojim non-šalantnim pristupom ne ugrozimo sebe, svoju prodicu, grad i zdravstveni sistem, da čuvamo jedni druge", kazao je.
Prof. dr. Gavrankapetanović je imao sastanak s uposlenicima bolnice na kojem su razgovarali o zadacima koji ih očekuju jer prema sporazumu Opća bolnica od polovine jula treba postati centralno mjesto gdje bi se, kaže Gavrankapetanović, zbrinjavalo oko 90 posto građana KS.
"Cilj nam je da svi KUM-ovi rade 24 sata, a najveći udar da podnese Opća bolnica, da olakšamo građanima da znaju da su urgentni centri otvoreni, da ne razmišljaju koji je dan i ne lutaju i ne vraćaju se iz institucije u instituciju", rekao je Gavrankapetanović.
Pozvao je svakog građanina KS da ga, ako bude vraćen iz ove bolnice, upoznaju s tim jer cilj je da zdravstveni sistem otvore građanima.
"Na konkrusu za šefa Opće bolnice nije se niko nije javio, nisam ni ja. Imate koronu koja hara, tešku materijalnu situaciju jer propadaju firme, punjenja budžeta su slabija... Ovo me podsjeća na početak 1992. kada se odjednom svi razilaze i paniče, ali treba stati. Ovo je šansa da se uradi nešto dobro za ovaj grad i građane", zaključio je Gavrankapetanović za N1.