Diabetes mellitus (šećerna bolest)
Diabetes mellitus je bolest koja, ako se ne liječi, dovodi do porasta šećera-glukoze u krvi (hiperglikemije).
Dibetes u brojkama
- Trenutno na svijetu živi oko 285 miliona osoba sa diabetes mellitusom tip 2.Procjenjuje se da će ova brojka narasti na 440 miliona do 2030. godine.
- Bilježi se i rast slučajeva diabetes mellitusa tip 1, a procjena je da je na svijetu trenutno oko 500.000 djece od 0-14 godina koja imaju ovu vrstu diabetesa, od čega oko 110.000 u Evropi
- Ukupan broj oboljelih od diabetesa u BiH je u porastu uglavnom zbog nezdravog načina života. Glavni uzročnici ove bolesti su:
gojaznost, izbjegavanje fizičke aktivnosti, stres, neadekvatna ishrana, obroci koji nisu funkcionalno raspoređeni.
Broj mlađih osoba i djece u FBiH koja boluju od diabetesa tipa 2, inače karakterističnog za starije osobe, također je u značajnom porastu.
Procjenjuje se da u BiH više od 220.000 osoba boluje od nekog oblika diabetesa. Pri tom je broj pacijenata sa diabetes mellitusom tipa 2 mnogostruko veći jer najmanje jedna polovina oboljelih nema postavljenu dijagnozu i nije svjesna svoje bolesti.
U Federaciji BiH 2010. godine je registrovano nešto više od 50.000 oboljelih od diabetesa. U RS-u je registrovano oko 60.000 oboljelih, od čega oko 15.000 pacijenata koji su na inzulinskoj terapiji.
Vrste diabetesa
- Diabetes mellitus tip 2 je najčešći oblik diabetesa. Manifestuje se u većini slučajeva iza četrdesete godine života, posebno kod osoba sa prekomjernom tjelesnom težinom. Bolest se sporo i „tiho" razvija. Postepeno se gubi sposobnost da se kontroliše nivo glikemije.
- Diabetes mellitus tip 1 se javlja kao posljedica autoimune reakcije koja dovodi do uništenja beta ćelija gušterače u kojima se proizvodi inzulin. S obzirom na to da je inzulin potreban da bi „uveo" glukozu u ćelije, osoba koja ima ovu vrstu diabetesa mora „izvana" unositi inzulin da bi se održavao normalan nivo šećera u krvi. Najčešće se javlja u dječijem dobu. Uz adekvatno liječenje, osoba u svom djetinjstvu, mladosti i odrasloj dobi može bez ikakvih problema da vodi normalan život i da se bavi svim aktivnostima kao i osobe koje nemaju šećernu bolest.
- Gestacijski diabetes je trenutni oblik šećerne bolesti koji se javlja kod određenog broja trudnica. Javlja se u drugom tromjesečju trudnoće, a najčešće se povlači nakon poroda.
Znaci i simptomi
- često mokrenje
- pojačan osjećaj žeđi
- pojačan osjećaj gladi
- gubitak na težini
- umor
- gubitak interesa i koncentracije
- trnci ili utrnulost ruku i stopala
- zamagljen vid
- učestale infekcije
- sporo zarastanje rana
- povraćanje i bolovi u trbuhu
Zašto je važno kontrolisati diabetes?
„Zaštitni znak" diabetesa je hiperglikemija (povišen nivo glukoze-šećera u krvi). Terapija svakog oblika diabetesa ima za cilj da dovede nivo glukoze u krvi što bliže normalnim vrijednostima u bilo kojem dijelu dana.
Hiperglikemija može izazvati niz komplikacija koje najčešće zahvataju male krvne sudove – mikrovaskularne komplikacije u tijelu, te stoga izazivaju stanja kao što su:
- diabetična retinopatija (dolazi do deterioracije kapilara u retini oka)
- diabetična nefropatija („filteri" prisutni u bubregu postepeno gube svoju funkciju)
- diabetična neuropatija (nervi, posebno oni „daleko" od mozga (npr. na nogama, i stopalima), gube svoju osjetljivost)
- diabetsko stopalo (smanjenja osjetljivost nerava na stopalu i promjene na krvnim sudovima stopala dovode do lakšeg stvaranja „čireva" i infekcija, kapilari često budu okludirani i tako onemogućuju prirodnu odbrambenu reakciju organizma i oporavak tkiva).
Makrovaskularne komplikacije diabetesa
Nekontrolisani i netretirani diabetes povećava rizik za pojavu kardiovaskularnih oboljenja. Pogoduje razvoju opstrukcije arterijskih krvnih sudova, a to povećava rizik za pojavu srčanog i moždanog udara. Makrovaskularne komplikacije se najčešće manifestuju kao:
- koronarna bolest
- cerebrovaskularna bolest
- periferna vaskularna bolest
Akutna stanja
Najteže komplikacije šećerne bolesti su prouzrokovane kumulativnim, kontinuiranim hiperglikemijama, a manifestuju se kao metabolički poremećaji u organizmu, koji ugrožavaju život bolesnika. Najčešći oblici akutnih stanja su:
- Dijabetična ketoacidoza
- Hipoglikemija
- Hiperosmolarno neketotičko stanje
- Dijabetička koma
- Acidoza mliječnom kiselinom
Terapija diabetesa
Diabetes je hronična bolest. Kod diabetesa tip 2 gušterača ne gubi odmah sposobnost da proizvodi inzulin. U prvoj fazi tijelo smanjuje svoju sposobnost da koristi proizvedeni inzulin (inzulinska rezistencija). Gušterača, koja u početku kompenzira fenomen povećanjem proizvodnje inzulina, postepeno gubi sposobnost njegove proizvodnje.
Terapija diabetes mellitusa tip 2 ima za cilj: smanjiti rezistenciju na inzulin i usporiti evoluciju diabetesa. Postiže se tabletama – oralna hipoglikemijska sredstva i inzulinom.
Kod diabetesa tip 1 osoba brzo gubi sposobnost da proizvodi inzulin, hormon potreban za život. Stoga se inzulin mora svaki dan unositi u tijelo kroz nekoliko injekcija ili kontinuiranu „pumpicu" .
Nikada nije dovoljno ponavljati da su u liječenju šećerne bolesti najvažnije temeljne mjere liječenja:
- prehrana: sprječava nekontrolisani porast glukoze u krvi,
- tjelesna aktivnost pomaže uspostavljanu normalne razmjene tvari u organizmu i na mnoge načine umanjuje rizik razvoja komplikacija
- znanje koje osoba sa šećernom bolešću treba usvojiti i svakodnevno primjenjivati.